Previous Winners - Boys

EVENT 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
Open Eight
2000m
SACS
Shaw
6:18:68
SACS
Shaw
6:10:02
St Benedict 's
Futcher
6:23:94
St John's
Nel
5:51:07
St John's Morgan 6:21:65  St Benedict's
Busato
6:13:99 
St Johns
Carter
5:58:63 
St Benedicts
Rabey
6:09:11 
Open 2nd Eight
2000m
St Benedict's
DoNascimento
6:49:34
Bishops
Husband
6:35:77
St Benedict 's
Prospero
6:41:15
St Benedict 's
Bews
6:19:33
St Andrew's Moses 6:45:23  St Benedict's
Brooke
6:46:33
St Johns
Hunt
6:26:01 
St Andrews
Harris
6:13:66 
Open Four +
2000m
KES
Oosthuise
7:00:09
St Andrews
Kahill
6:39:4
St Benedict 's
Voerman
6:51:76
St John's
Nel
6:27:71
St Benedict's Russell 7:13:41  St Benedict's
Busato
6:44:40
St Johns
Carter
6:45:60
St Benedicts
Julicher
6:44:03 
 Open Four Coxless               St Johns
Wessels
6:30:81 
Open Pair
2000m
SACS
Bobbert
7:39:44
SACS
Davis
7:35:2
St Benedict 's
Breedt
7:03:98 R
St John's
Nel
7:05:46
St Andrews Kroon 8:17:34  Sr Benedict's
Bruce
7:45:00 
St Johns
Carter
7:12:80
St Johns
Le Maitre
7:15:90 
Open Quad
2000m
St Alban's
Gebert
6:48:68
St Alban's
Reid
6:35:4
St Alban's
Nocton-Smith
6:48:24
St Alban's
Nocton-Smith
6:23:08
St Alban's van Staden 6:48:26  St Alban's
Brittain
6:37:86
St Albans
Mason
6:36:54
St Albans
Mason
6:37:28 
Open Double
2000m
St Alban's
Gebert
7:16:28
St Alban's
Rodriguez
7:05:22
Bishops
Johnston
7:13:53
Hilton
Schoonbee
6:40:10
Hilton Schoonbee 7:09:77  St Alban's 
Mittendorf
7:14:02
Somerset
Oberholzer
6:48:88
St Albans
Mason
6:58:00 
Open Single
 2000m
St Alban's
Gebert
8:17:25
Grey
Geach
8:03:6
St Alban's
Rodriguez
7:27:97
Hilton
Schoonbee
7:23:43

Hilton Schoonbee 8:52:64

St Alban's
Watkins
8:24:70
Somerset
Oberholzer
7:38:83
Rondebosch
Daffarn
7:47:70

U16 Eight
2000m

St Benedict 's
Hoey
6:33:65
St Benedicts
Prospero
6:20:22 R
St Benedicts
Gomes-Luis
6:30:08
St Benedicts
Bruce
6:02:66
St Benedicts Paolo 6:29:70  Bishops
Rossouw
6:33:45
St Andrews
Torr
6:22:10 
KES VII
Dyke
6:27:05
U16 Four
 2000m
St Benedict 's
Flucher
7:10:49
St Benedict s
Johnson
7:00:86 R
St Benedict s
Field
7:16:34 R
St John's
Verheul
6:39:84
St Benedict's Busato 7:12:93  St Benedict's
Julicher
7:08:42
St Benedicts
Rabey
6:52:11 
KES VII
Baxter
6:45:35 
U16 Pair
2000m
St Benedict 's
Voerman
7:50:06
St Andrew's
Slack
7:51:1
St Benedict s
Russell
7:40:52 R
St John's
Savenye-Terb
7:25:27

St Benedicts Busato  8:26:93 

St Stithian's
Katsoulis
8:10:73
St Benedicts
Rabey
7:24:23 
KES VII
Baxter
7:34:00 
U16 Quad
 2000m
St Alban's
Cartwright
7:15:19
St Benedict s
Prospero
7:10:39
Hilton
MacLennan
7:04:82
St Albans
De Beer
6:39:74
St Alban's Brittain 7:24:04  St Alban's
Saunders
7:06:52 
Bishops
Pienaar
6:56:75 
St Albans
Botoulas
6:47:81 

U16 Double
2000m

VLCUJ
Templemore
7:18:85 R
St Albans
Nocton Smith
7:14:1 R
Hilton
Schoonbee
7:18:08
St Albans
Hoover
6:58:39
St Alban's Brittain 7:20:18 Rondebosch
Louw
7:43:60
Peterhouse
Landry
7:13:01
St Albans
Botoulas
7:27:47
U16 Single
 2000m
VLCUJ
De Villiers
8:21:68
Bishops
Johnston
7:55:11 R
Hilton
Schoonbee
7:48:03 R
St Albans
Watkins
7:47:91
St Alban's De Necker 9:22:25  Bishops
Wellmann
8:48:80
KES VII
Masutha
7:55:94
KES VII
Smit
7:59:60 
U15 Octuple
1000m
Parktown
Vakaloudis
3:17:79
St Benedict s
Engelbrecht
3:15:96
St John's
Verheul
3:10:50 R
St Benedict s
Paolo
3:03:60 R
KES VII Spratt 3:12:23  St Benedict's
Grimaldi
3:06:24 R
St Benedicts
Beaumont
3:05:85
St Benedicts
Livingston
3:00:32 
U15 Quad
1000m
St Benedict's
Cox
3:25:50
Bishop Bavin
Grey Wilson
3:16:4
St Johns
Verheul
3:24:95
St Benedicts
Sequera
3:09:56
Bishops Morkel-Brink 3:32:00  St Benedict's
Rabey
3:25:30 
St Benedicts
Beaumont
3:15:40
St Benedicts
Livingston
3:22:70 
U15 Double
1000m
Bishop's
Husband
3:42:80
Hilton
Schoonbee
3:29:61
SACS
Marsh
3:42:54
S Albans
Brittain
3:28:66
St Stithians Pepermans 3:35:14  Rondebosch
Redelinghuys
3:44:06 
Rondebosch
Banks
3:29:10
SACS
Affleck
3:29:89
U15 Single
1000 m
St Andrew's
Bovijn
4:13:25
S Albans
Hoyland
3:47:80 R
St John's
Papas
3:44:32 R
St Albans
Denecker
3:48:32
St Stithian's Katsoulis 4:22:86  Rondebosch
Redelinghuys
4:07:00 
KES VII
Smit
3:45:18
St Benedicts
Carolin
3:51:60 
U14 Octuple
1000m
St John's
Papas
3:29:18
St John's
Verheul
3:26:8 R
KES
Hutcheon
3:23:23 R
St Benedict 's
Kilian
3:20:72 R
St Benedict's Rabey 3:37:38
St John's
Chamberlin
3:23:59
St Benedicts
Livingstone
3:16:94
St Benedicts
Sa'
3:24:20
U14 Quad
1000m
St John's
Papas
3:45:10
St John's
Verheul
3:42:33
St Benedict 's
Paolo
3:39:43
Selborne
Lemmer
3:37:15
St Benedict's Rabey 3:38:59  St Benedict's
Brooke
3:34:29 R 
St Benedicts
Carolin
3:23:40 
St Benedicts
Sa'
3:26:73 
U14
Double
1000m
Bishop Bavin
Gray-Wilson
3:53:49
Bishop Bavin
Botha
3:48:3
St Albans
Brand
3:51:90
Selborne
Lemmer
3:44:77
St Alban's Hatteland 4:01:61  St Stithian's
Sioutas
3:55:58 
              Parktown
vd Grijyp
3:55:80
Parktown
Hafner
3:58:10 
U14A Single
 1000m
VLCUJ
De Villiers
4:09:96
St John's
Papas
4:03:1
St Dunstans
Robertson
4:05:56
St Stithians
Katsoulos
4:21:68
St Alban's Masutha 4:41:40  KES VII
Smit
4:11:53 
StBenedicts
Carolin
3:56:48
St Andrews
Thomas
4:37:16 

EVENT 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008
Open Eight
2000m
St Benedict 's
Greensmith
6:37:43
St Benedict 's
 Morris
5:56:74 R
St Benedict 's
Morris
6:03:69
St Andrew's
Irwin
6:09:09
St Andrew's
Mullins
6:14:04
St.Andrew's
Mullins
6:32:62
St.Andrew's
James
6:16:76
St Benedict's
Dubrovo
1:52:82 (700m)
Open Four
2000m
Jeppe
McCann
6:44:23
St Andrews
Smith
7:01:47
St Benedicts
Morris
6:48:72
St Andrews
Irwin
6:41:25
KES /St Johns
Hulley/Fry
7:00:56
St Andrew's
Lehapa
6:51:97
St Benedicts
Dubrovo
6:18:36 R
St Johns
Meijers
2:04:79 (700m)
Open Pair
2000m
St Stithians
Quy
7:30:54
Parktown
Werth
7:56:15
Parktown
Maggioli
7:54:59
Somerset
Gibbons
7:32:82
St Johns
Mace
7:15:40
Parktown
Whitehead
8:27:10
Bishops
Middleton
7:38:93
St Andrews
Strydom
2:16:77 (700m)
Open Quad
2000m
St Benedicts
De Jager
6:46:30
Parktown
Madeley
7:04:48
St Benedicts
Bevan
6:52:29
Parktown
Wright
6:45:09
St Albans
Wallis
6:54:02
St Albans
Reid
7:12:07
St Albans
Reid
7:08:83
St Albans
Smith
2:07:53 (700m)
Open Double
2000m
St Georges
Taylor
7:35:50
Parktown
Madeley
7:03:87
St Georges
Gordon
7:17:18
Mondeor
Anderson
7:17:65
Bishop Bavin
Kester
7:21:25
Academy
Wright
7:39:18
St Albans
Reid
7:03:56
Bishop Bavin
DuPlessis
2:11:77 (700m)
Open Single
 2000m
Ravens
Wellbeloved
7:56:59
King Edwards
Kearns
8:10:73
Parktown
Madely
8:12:50
Mondeor
Anderson
7:45:58
King Edwards
Keeling
7:21:38 R
UCT
Delayne
8:25:57
Academy
Wright
7:39:56
Parktown
Brittain
2:25:58 (700m)

U16 Eight
2000m

St Benedicts
Morris
6:36:43
St Benedicts
Bevan
6:48:45
King Edwards
Hulley
6:45:13
Parktown
Jorgensen
6:40:58
St Benedicts
Honey
6:37:31
St Benedict's
Dubrovvo
6:51:00
St Benedict's
Tweedie
6:38:05
St Benedict's
Dubrovo
2:01:43 (700m)
U16 Four
 2000m
St Benedicts
Polasek
7:19:59
St Stithians
Pachonick
7:11:28
St Johns
Roets
7:16:40
Selborne
Taylor
7:34:22
St Johns
Lewis
7:03:72
St John's
Rautenbach
7:31:86
St Benedict's
Tweedie
7:10:66
St Benedict's
Dubrovo
2:12:83 (700m)
U16 Pair
2000m
no event no event no event no event St Johns
Freyburg
7:56:32 R
St John's
Rautenbach
8:35:05
St John's
Queiros
7:57:80
St Stithians
Campbell
2:34:10 (700m)
U16 Quad
 2000m
St Benedicts
Morris
7:19:63
Jeppe
Renault
7:34:63
Parktown
Neal
7:08:40
Parktown
Floor
7:03:07 R
St Albans
Reid
7:04:87
Bishop Bavin
Du Plessis
7:32:17
St Benedicts
Maybery
7:13:97
St Albans
van Rooyen
2:15:52 (700m)

U16 Double
2000m

St Benedicts
Sindane
7:59:81
Mondeor
Anderson
7:52:14
King Edwards
Hulley
7:31:23
Bishop Bavin
Kester
7:35:52
Mondeor
Sikhiwhili
7:23:57 R
Bishop Bavin
Loake
8:07:17
St Albans
Gerbert
7:24:56
St Albans
Reid
2:25:36 (700m)
U16 Single
 2000m
St Benedicts
De Reuck
8:25:02
Mondeor
Anderson
8:36:34
King Edwards
Keeling
7:57:56
SACS
Delaney
8:09:52
King Edwards
Wright
8:03:46
Peterhouse
Colahan
8:41:47
St Albans
Gerbert
7:55:40 R
Grey High
Geach
2:31:04 (700m)
U15 Octuple
1000m
Parktown
Wright
3:21:43
St Benedicts
Dos Reis
3:22:85
St Benedicts
Guthrie
3:31:21
St Benedicts
Molenaar
3:14:08
Parktown
Britain
3:11:15
St Benedict's
Rabey
3:35:69
Parktown
Lubobo
3:10:52 R
St Benedict's
Voerman
2:15:72 (700m)
U15 Quad
1000m
St Stithians
Dowse
3:29:41
King Edwards
Hulley
3:31:24
St Benedicts
Kennedy
3:38:82
St Benedicts
Honey
3:25:29
St Benedicts
Dubrovo
3:31:55
St Benedict's
Van Vliet
3:40:03
Willowridge
v Veenhuyzen
3:19:08
St Benedict's
Voerman
2:20:83 (700m)
U15 Double
1000m
Jeppe
Stevens
3:46:06
St Benedicts
Leadbitter
3:43:55
Bishop Bavin
Kester
3:38:47
St Benedicts
Falconer
3:38:52
St Benedicts
Kennedy
3:34:72
St Benedict's
Rodewijk
3:57:06
Willowridge
v Veenhuyzen
3:49:75
St Johns
Trollip
2:24:63 (700m
U15 Single
1000 m
Mondeor
Anderson
4:08:50
St Benedicts
Leadbitter
4:11:79
Bishop Bavin
Kester
3:55:67
St Benedicts
Falconer
3:49:61
Bishop Bavin
Loake
4:02:68
St Benedict's
Van Vliet
4:05:97
Willowridge
Buchanan
3:54:63
V.L.C.
De Villiers
2:46:42 (700m)
U14 Octuple
1000m
St Benedicts
Visentin
3:52:54
St Benedicts
Sileno
3:46:50
St Benedicts
De Wet
3:44:62
St Benedicts
De Reuck
3:31:04
St Benedicts
Rabey
3:37:58
King.Edwards
Klein
3:58:70
St Benedicts
Futcher
3:28:89 R
Parktown
Addisson
2:32:78 (900m)
U14 Quad
 1000m
St Benedicts
Leadbitter
3:48:04
Jeppe
Buntain
3:42:29
St Benedicts
Molenaar
3:42:51
Bishop Bavin
Jackson
3:43:09
St Benedics
Tweedie
3:43:05
Willowridge
v Veenhuyzen
3:56:35
St Benedicts
Voerman
3:45:69
St Benedict's
Cox
2:23:55 (700m)
U14A Double
  1000m
St Benedicts
Leadbitter
4:13:00
Bishop Bavin
Kester
4:04:24
Jeppe
Sharples
3:59:93
Bishop Bavin
Jackson
3:54:86
St Benedics
Tweedie
4:01:17
No event
-wind
St Johns
Trollip
3:42:86 R
Bishop Bavin
Gray-Wilson
2:39:75 (700m)
U14A Single
 1000m
Jeppe
Hall
4:23:88
King Edwards
Richardson
4:28:00
St Johns
Freyburg
4:21:39
Bishop Bavin
Loake
4:26:37
St Benedicts
Gomes
4:06:52 R
Willowridge
Van Veen
5:06:25
St Johns
Trollip
4:09:97
Bishop Bavin
Du Toit
2:47:30 (700m)

EVENT
1994
1995 1996 1997 1998 1999 2000
Open Eight
2000m
St Stithians
Grant
6:03:00
St Andrews
Bassingthwaite
5:59:80
St Andrews
Bassingthwaite
6:13:42
St Andrews 
Neil-Boss
6:35:35
Jeppe
Barber-Garbett
6:18:88
St Benedict's
Tallochino
6:09:75
St Benedicts
Greensmith
6:14:36
Open Four
2000m
St Stithians
Grant
4:56:00 (1500)
King Edwards
Marot
7:04:33
St Andrews
Bassingthwaite
6:42:85
King Edwards
Harris
7:01:67
King Edwards
Thomson
6:49:46
St Benedicts
Talocchino
7:11:96
St Benedicts
Wellbeloved
6:40:89
Open Pair
2000m
Jeppe
Edgecombe
5:28:00 (1500)
Crawford
Devlin
8:03:00
KingEdwards
Parrock
7:59:99
King Edwards
Parrock
7:21:40
Jeppe
Smith
7:50:67
VLC
Voysey
7:28:97
King Edwards
Chittenden
7:31:54
Open Quad
2000m
Mondeor
Hasselbach
4:58:00 (1500)
Mondeor
Adams
6:29:72 R
Parktown
Mandy
6:38:27
Parktown
Madeley
7:07:06
Parktown
Labuschgne
6:48:23
St Benedicts
Kourie
7:19:40
St Benedicts
Scott
6:55:91
Open Double
2000m
Parktown
Hemer
5:19:00 (1500)
Crawford
v d Vyfer
7:16:68
Parktown
MacFarlane
7:12:47
VLC
MacFarlane
7:19:63
Parktown
Labuschgne
7:03:57
Mondeor
Hall
7:07:81
Parktown
Parsonson
7:33:53
Open Single
 2000m
Mondeor
Hasselbach
5:38:00 (1500)
Parktown
Tangney
8:01:20
St Benedicts
Hundermark
7:32:04
Germiston
Nicol
7:57:64
Selborne
Badenhorst
8:04:94
VLC
Gaffney
7:42:28
Ravens
Malan
7:51:17

U16 Eight
2000m

no event Jeppe
Barber-Garbett
4:52:49 (1500)
Jeppe
Smith
4:56:22 (1500)
Jeppe
Morrison
4:59:97 (1500)
Parktown
Erasmus
6:47:60
St Benedicts
Greensmith
6:58:26
Jeppe
McCann
6:21:76 R
U16 Four
 2000m
no event Jeppe
Barber-Garbett
5:09:18 (1500)
St Benedicts
Metzer
5:23:97 (1500)
Jeppe
Morrison
5:39:95 (1500)
St Stithians
Kluyts
7:38:61
St Benedicts
Wellbeloved
7:08:09
Jeppe
McCann
7:18:40
U16 Pair
 2000m
no event no event no event no event no event no event no event
U16 Quad
 2000m
no event St Benedicts
Rook
5:18:05 (1500)
Parktown
Madeley
5:19:89 (1500)
St Benedicts
Monteiro
5:44:55 (1500)
Mondeor
Hamuy
7:51:83
Grey
Dowley
7:08:08
Parktown
Parsonson
7:25:74

U16 Double
2000m

no event Jeppe
Barber-Garbett
5:41:25 (1500)
Parktown
Madeley
5:30:08 (1500)
St Benedicts
Greensmith
5:37:15 (1500)
Florida
Beaven
7:57:53
Mondeor
Nooy
8:10:88
Parktown
Parsonson
7:38:55
U16 Single
 2000m

no event

Jeppe
Page
6:11:94 (1500)
Parktown
Madeley
5:48:32 (1500)
St Andrews
Hood
6:07:60 (1500)
St Benedicts
Duncan
8:03:76
Mondeor
Nooy
9:19:96
St Benedicts
Froneman
8:06:01
U15 Eight /Octuple
1000m
St Stithians
Magni 8+
5:05:00 (1500)
St Andrews
Wyllie
8+ 3:32:03
Selborne
Emmerson
8+ 3:33:94
St Benedicts
Duncan
8+ 3:29:06
St Benedicts
Wellbeloved
8+ 3:25:51
St Benedicts
Chauvet
8+ 3:18:83
St Benedicts
Morris
8x 3:23:20
U15 Quad
1000m
Mondeor
Nooy
3:26:00
St Benedicts
Rook
3:15:97 R
Jeppe
Morrison
NTT
St Benedicts
Duncan
3:28:33
St Benedicts
Wellbeloved
3:30:66
St Benedicts
Chauvet
3:16:01
St Benedicts
Polasek
3:25:28
U15 Double
1000m
St Benedicts
Hundermark
3:32:00
St Benedicts
Waters
3:30:40 R
Jeppe
Williams
3:34:28
St Benedicts
Duncan
3:40:69
St Benedicts
Greensmith
3:59:86
King Edwards
Hurn
4:08:94
Parktown
Tucker
3:34:82
U15 Single
1000 m
St Benedicts
Hundermark
3:59:00
St Benedicts
Waters
3:49:49
Jeppe
Du Pont
3:54:27
St Benedicts
Duncan
4:14:98
Mondeor
Niemand
3:51:50
Parktown
Froneman
4:22:35
St Benedicts
De Reuck
3:49:36
U14 Octuple
 1000m

no event

no event

no event

no event

no event

no event

St Benedicts
Aitchison
3:39:98
U14 Quad
 1000m
Jeppe
Barber-Garbett
1:48:00 (500)
Jeppe
Morrisson
1:46:90  (500)
St Benedicts
Kairuz
1:43:18 (500)
St Benedicts
Wellbeloved
3:43:39
Jeppe
Plint
3:41:26
St Benedicts
Sindane
3:39:93
Jeppe
Stevens
3:34:58 R
U14A Double
  1000m
no event no event Parktown
Labuschgne
1:49:34 (500)
St Benedicts
Greensmith
4:07:50
King Edwards
Chittenden
4:03:65
Parktown
Madeley
3:53:89
Mondeor
Anderson
3:47:39
U14A Single
 1000m
St Benedicts
Pullinger
1:59:00 (500)
Jeppe
Williams
1:58:16 (500)
St Benedicts
Kairuz
1:51:31 (500)
St Andrews
Hill
4:15:15
Parktown
Froneman
4:40:07
Parktown
Madeley
4:28:37
Mondeor
Anderson
4:01:47 R

Let us Know!

CAPTCHA image
Enter the code shown above
* Required

Share with Us!

Upload photos of your school rowers in the SASRU Photo album, just register online, we'll approve your registration and then you can start uploading!!

Register

Banking Details

South African Schools Rowing Union
Bank: Standard Bank
Account Number: 00 424 046 4
Branch: Eastgate (018 505)